Косовското собрание и изгласа недоверба на владата на Курти

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

По повеќе од 11 часа дискусија, косовското собрание гласаше против косовската влада, предводена од Албин Курти. За недоверба гласаа 82 пратеника, 32-ца беа „против“, а еден беше воздржан. Иницијативата за недоверба е поднесена од Демократскиот сојуз на Косово, кој беше коалициски партнер во Владата.

Во барањето се бараше разрешување на Владата за две прашања: неукинување на данокот на стока од Србија и БиХ без воведување „реципроцитет“ што е поврзано наводно со уништување на односите со Соединетите држави, како и отстранување на Агим Вељиу од функцијата министер за внатрешни работи и јавна администрација. Премиерот Курти го отфрли ова како причини за соборување на владата и истакна дека барањето е „готов договор меѓу Косово и Србија за размена на територии“.

Share.