ТЕРА

REKLAMA???

КОСТЕСКИ НАЈЕФИКАСЕН, ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР СЕ ПРОШЕТА НИЗ КИСЕЛА ВОДА

Еурофарм Пелистер претходно дојде до лесна победа против Јуниор Кисела Вода од 25:38. Избраниците на Ларс Валтер не видоа мака против повратникот во елитата, уште од почетокот се одлепија и дојдоа до лесни бодови.

Ненад Костески и Дарио Симоноски постигнаа по десет погодоци и беа најдобри на паркетот, додека Павле Атанасијевиќ даде седум.

Ракомет
Суперлига 2022/23
Група Б – Петто коло

Јуниор Кисела Вода – Еурофарм Пелистер 25-38 (9-18)

Спортска сала „Круме Кепески“ – Скопје
Гледачи: 300
Судии: Спаско и Глигор Ќаеви

Јуниор Кисела Вода:
Трајчевски, Ацевски, Димевски 1, Фидановски, Ристовски, Крстески, К. Николовски 1, А. Николовски, Матовиќ 5, Крстевски, Печенковски 3, Митровиќ 1, Симоновски 10, Андреевски 1, Лалов, Петровски 3
Седмерци: 3/2
Исклучувања: 4 минути

Еурофарм Пелистер:
Лесјак, Кизиќ, Ристевски, Ојлески 4, Маџовски 3, Кузманоски 1, Стоилевски, Радовиќ 1, Танкоски 5, Хосни 2, Костески 10, Кукоски 2, Ѓорговски 1, Суси, Пешевски 2, Пав. Атанасијевиќ 7
Седмерци: 2/1
Исклучувања: 8 минути

Во следното шесто коло Еурофарм Пелистер в четврток попладне во Битола ја пречекува екипата на Тиквеш од Кавадарци.