Министерката за внатрешни на В. Британија поднесе оставка

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Британската министерка за внатрешни работи, Амбер Рад, поднесе оставка поради скандалот со имигранти,  откако Комитетот за внатрешни работи минатата недела ја прашуваше Руд за целите на Владата за отстранување на илегалните имигранти.

Руд кажа на дека нема знаење за целите, но сепак, Гардијан во неделата објави меморандум напишан од Руд, во кој таа вели дека квотите за депортација биле поставени.

Неодамна, таа беше критикувана поради тоа што откри дека нејзините служби забележале голем број илегални мигранти, кои треба да се протераат на годишно ниво.

Повлекувањето на Рад, еден од најблиските министри до Тереза Меј, е голем удар за неа пред локалните избори закажани за 3 мај.

novatv.mk

Share.