Мицкоски бара средба со Иванов и Заев и оставка од Димитров

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Претседателот на опозицикста ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, бара итна средба со претседателот Ѓорге Иванов и со премиерот Зоран Заев за да ги разгледаат одредбите од вчерашниот договор меѓу премиерите на Македонија и Грција.

Мицкоски повтори дека „договорот за името е капитулација“ и побара министерот за надворешни работи Никола Димитров да поднесе неотповиклива оставка.

„Заев откако е премиер, Македонија губи од својот идентитет, од атрибутите што ја дефинираат како држава, го менува Уставот. ВМРО-ДПМНЕ нема тоа да го прифати, ниту поддржи“, реше Мицкоски.

На прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ беа пуштени видео снимки, од кои, како што рекоа, „се гледа како Заев ветува дека нема да има промена на Уставот“.

Share.