Москва подготвува одговор на протерувањето на дипломати од Британија

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Москва соодветно ќе одговори на мерките кои Велика Британија ги презема против Русија и руски функционери, соопшти портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

– Ќе преземеме мерки кои ќе бидат апсолутно пропорционални на ситуацијата, рече Захарова.

Британската премиерка Тереза Меј вчера најави дека од Велика Британија ќе бидат протерани 23 руски дипломати, по нападот со нервен агенс на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија.

Меј изјави дека руските дипломати имаат една недела да ја напуштат Велика Британија, што е најголемо протерување на дипломати од периодот на Студената војна.

 

Share.