Над 350 милиони деца живеат во зони на конфликт

0
195
A Syrian refugee boy carries water for his family at the Zaatari refugee camp in the Jordanian city of Mafraq, near the border with Syria October 22, 2012. European Union's foreign policy chief Catherine Ashton visited the Zaatari refugee camp in Jordan on Monday and praised the efforts of those working on the ground for its Syrian inhabitants. Her trip included a visit to the school operated by UNICEF in the camp, where Ashton spoke to teachers and students, and delivered some school supplies. REUTERS/Muhammad Hamed (JORDAN - Tags: POLITICS CONFLICT CIVIL UNREST)

Повеќе деца од кога и да е живеат во зони на конфликт, каде им се заканува смрт и насилство, се наведува во извештајот на хуманитарната организација „Спасете ги децата“.

Најопасни држави за младите се Сирија, Авганистан и Сомалија.

– Најмалку 357 милиони деца или едно од шест деца ширум светот, живеат во конфликтни зони, што претставува зголемување од 75 проценти во однос на раните 90-ти години, се наведува во извештајот на Организацијата.

Експертите посочуваат дека долготрајните конфликти и зголемувањето на бројот на училишта и болници кои се цел на напади ја зголемуваат опасноста за децата, велат експертите.

Голема опасност со која се соочуваат се и киднапирањата и сексуалното насилство.

– Гледаме шокантно зголемување на бројот на деца кои растат во областите погодени од конфликти и се изложени на најлошите форми на насилство што можете да ги замислите. Децата се изложени на страдање со какво ниту едно дете не би смеело да се соочи: од сексуална злоупотреба до тоа да бидат користени за самоубиствени бомбашки напади. Нивните домови, училишта и игралишта стануваат бојно поле, изјави претседателката на „Спасете ги децата“ Хеле Торнинг-Шмит, која е поранешен премиер на Данска.