Најмалку шест жртви во невреме во Рио де Женеиро

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Најмлаку шест лица загинаа во невреме проследено со силен ветер и пороен дожд, што го зафати вториот по големина бразислки град Рио де Женеиро.

Дождовите предизвикаа поплави и свлечишта, а ветерот што достигнуваше брзина и до 110 километри на час, корнеше дрва и кршеше гранки, кои блокираа повеќе улици, предизвикувајќи застој во сообраќајот.

Најтешко погодени од невремето беа фавелите во Рио де Жанеиро, каде и загинаа жртвите.

Share.