Најмалку 29 деца загинаа во напади во Јемен

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Десетици луѓе, меѓу кои најмалку 29 деца загинале при напади од воздух во северен Јемен, соопшти Меѓународниот комитет на Црвениот крст, пренесува Франс прес.

Нападите се случиле во област која е под владение на бунтовниците. Воздушните напади ги изведува коалицијата предводена од Саудиска Арабија, против иранските бунтовници Хути. Според коалицијата предводена од Саудиска Арабија станува збор за „легитимна воена акција“, спроведена според меѓународното хуманитарно право.

Share.