Најмалку 40 лица загинаа при бомбашки напад во Кабул

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Најмалку 40 лица загинаа при бомбашки напад врз новинската агенција „Афган воис“ и културниот центар во близина на нејзиното седиште, изјавија официјални лица.

Заменик-портпаролот во авганистанското Министерство за внатрешни работи соопшти дека најмалку 40 лица загинале, а 30 се ранети при експлозијата, најнова во серијата напади врз медиумски организации во Кабул.

Многу од загинатите се студенти бидејќи нападот случил за време на одржување тркалезна маса во културниот центар.

makfax.com.mk

Share.