На Британија и се закануваат нови оставки во владата

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

По одлуката на британскaтa министерка задолжена за односи со Парламентот, Андреа Лидсом да поднесе оставка, тоа би можело да го сторат уште неколку министри во владата на премиерката Тереза Мај.

Би-Би-СИ тврди дека имаат информации дека и други министри би можеле да ја следат Лидсом во одлуката да поднесат оставка.

Лидсом, една од водечките поддржувачи на Брегзит синоќа поднесе оставка.

Во меѓувреме, Тајмс објави дека Тереза Меј утре ќе поднесе оставка.

Share.