На струмичкиот карневал учествуваа над 2.000 учесници со 41 маска

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Повеќе од четири часа траеше големото дефиле на струмичкиот карневал кој и годинава понуди разновидни маски, совршени креации и одлични  музичко сценски настапи.

Околу 2.000 учесници поделени во 42 карневалски групи продефилираа по струмичките улици. Ги имаше од Словенија, Хрватска, Црна Гора, Србија, Албанија, Бугарија, Германија, но и од Аруба – Холандските антили кои на плоштадот организираа сумба и румба забава со струмичани.

Во карневалската поворка предничеа струмичките карневалски групи.

Карневалот го следеа десетици илјади посетители претежно од земјава, но и Бугарија кои уште од ноември лани  закупија дел струмичките хотели. Гости по струмичките улици имаше и од соседна Грција, Србија и Црна Гора кои ги окупираа струмичките кафеани до раните утрински часови.

sdk.mk

Share.