Нов пожар во трговски центар во Русија

0
210
An aerial view shows smoke rising after a fire broke out in the "Perseus for children" shopping mall, in eastern Moscow, Russia April 4, 2018. Russian Emergencies Ministry/Handout via REUTERS. ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. NO RESALES. NO ARCHIVE.

Околу 600 посетители се евакуирани од трговскиот центар „Персеј“, откако пожарот избувна на најгорниот кат од четирикатната зграда, објави новинската агенција РИА Новости во средата.

„Жртвата, која е евакуирана од зградата која ја зафати пожар, почина во амбулантната кола. Не можеше да биде спасен“, објави државната новинска агенција ТАСС цитирајќи неименуван службеник од службата за брза помош.

Портпаролот од филијалата на Министерството за вонредни ситуации во Москва за новинарите изјави дека жртвата била вработена во трговскиот центар кој го згрешил излезот за вонредни ситуации, и наместо тоа се упатил кон област исполнета со чад.

Во минатонеделниот пожар на трговскиот центар во сибирскиот град Кемерово, 64 лица, претежно деца, загинаа.