Нов хемиски напад врз цивилите во Сирија

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Десетици лица загинаа во наводен хемиски напад кој вчера бил извршен врз последниот бунтовнички бастион во Источна Гута, во близина на главниот град на Сирија, Дамаск.

САД веднаш ја повикаа Русија да ја прекине својата поддршка за сирискиот режим.

Стејт департментот во Вашингтон соопшти дека внимателно ги следи “вознемирувачките извештаи” од градот Дума во источна Гута, за што групата за помош со врски со опозициските сили во регионот изјави дека била доцна вчера биле цел на “еден од наопасните хемиски напади врз Сирија историјата”.

Сојузот на организации за медицинска нега и помош (УОССМ) за Скајњуз изјавиле дека најмалку 70 лица се убиени во нападот, а повеќе од 500 цивили се повредени.

novatv.mk

Share.