Освен Бонева СЈО ќе гони уште еден пратеник за патните трошоци

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева најави дека истрагата за „Друмарина“, која се води за Силвана Бонева, може да се прошири за уште еден пратеник. Јанева рече дека можно да се истражува дали уште еден пратеник давал лажни фискални сметки за патни налози, но не го откри неговото име.

Како што претходно појасни обвинителката Фатиме Фетаи, Бонева се сомничи за кривично дело „измама во службата“.

-Осомничената во период од 25-ти јуни 2011 година до 16 декември 2015 година, до службите на Собранието поднела лажни фискални сметки од патарини за присуство на седници во парламентот. Доказите упатуваат на тоа дека истата имала сместување во Скопје и дека не ги остварила патувањата – рече Фетаи.

Share.