Паника во центарот на Сиднеј, вооружен маж ранил жена и извикувал „Алах акбар“

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Австралиската полиција објави дека маж вооружен со нож  ранил жена и се обидел да прободе уште неколку луѓе во центарот на Сиднеј, пред да биде уапсен.Снимките објавени на социјалните мрежи покажуваат маж кој извикувајќи „Алах акбар“ скока по кровови на возила.

Очевидци на инцидентот изјавиле дека виделе повреден маж со нож во рацете.

Полицијата која наведе дека вооружениот маж делувал сам, истакна дека се уште не се познати причините за нападот.

Share.