„Париски Спајдермен“ херојски спаси дете од балкон

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Младиот имигрант од Мали, Мамаду Гасама, стана херој во очите на светската јавност откако се искачи по фасадата на зграда во Париз за да спаси четиригодишно дете кое висеше од балконот на четвртиот спрат.

Без да размислува за сопствената безбедност, 22-годишниот Гасама за само неколку секунди успеа да стигне до детето и да го спаси од можен пад. Неверојатниот подвиг е снимен на видео кое брзо се прошири низ социјалните мрежи со неколку милиони прегледи.

Share.