Пелистер во драматичен финиш ја совлада Струга

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Екипите на Пелистер и на Струга одиграа интересен натпревар во 16. коло од Суперлигата, а после борба која траеше цели 60 минути бодовите останаа во Битола (30-28). Пелистер имаше подобар финиш и успеа да издржи така што на крајот на средбата битолчани имаа повеќе причини за радост.

Пeлистер – Струга 30-28 (13-16)

Сала: „Боро Чурлевски“ во Битола
Гледачи: 2.000
Судии: Исмаил Металари и Ненад Николовски од Скопје

Пелистер: 
Јовановски, Плех, Ристевски, Петров, Маџовски, Поповиќ 10, Гуглета, Димитровски 2, Табанге, Апостоловски, Станојевиќ 6, Кобетиќ 6, Стоилевски 2, Дрогришки 4, Ивановск
Седмерци: 3/3
Исклучувања: 4 минути

Струга:
Стојаноски, Мечкароски, Матоски, Кузманоски 8, Крстаноски, Чантурија 4, Нацев, Тренчевски 2, Цителишвили 3, Јанкуловски, Николиќ 4, Костески 4, Трајковски 1, Бајрамоски, Дикаминџија 2, Новаковиќ
Седмерци: 3/2
Исклучувања: 6 минути

Share.