Пожар во дом за стари лица во Јапонија, настрадаа 11 луѓе

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Во пожар во дом за стари лица со финансиски проблеми на северот на Јапонија настрадаа најмалку 11 лица, соопшти тамошната полиција.

Пожарникарите биле повикани пред полноќ по локално време поради пожар во градот Сапоро на јапонскиот остров Хоакиду, наведе полицијата.

Трикатната зрада била во пламен, а неолку пожарникари го гаселе пожарот.

Меѓу починатите се осум мажи и три жени од 16 станари во домот.

Локалните власти отровија истрага за причините за пожарот, а медиумите наведуваат дека е можно да настанал од невнимателност бидејќи никој не се грижел за старите лица во текот на ноќта.

makfax.com.mk

Share.