Пожар во џамијата Ал Акса во Ерусалим

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Џамијата Ал Акса во Ерусалим синоќа ја зафати пожар, додека во исто време гореше катедралата Нотр Дам во Париз. Пожарот во Ал Акса бил брзо потоа изгнаснат и никој не е повреден.

Пожарот избувнал во една од собите на чуварите, која се наоѓа во близина на собата за молитва. Поради брзата интервенција на пожарникарите, за среќа не е предизвикана поголема материјална штета.

Џамијата Ал Акса важи за трето најважно светилиште на исламот.

Share.