Помпео: Северна Кореја станува се поголема закана за САД

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Директорот на ЦИА Мајк Помпео изјави дека севернокорејската нуклеарна програма станува се поопасна за Соединетите држави и оти Пјонгјанг се обидува да развие способност за покренување симултани напади. Тој додаде дека ЦИА верува оти севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун нема за цел само задржување на власта во земјата, туку сакал да го искористи оружјето за остварување на неговата главна намера, власт врз двете Кореи.

slobodnaevropa.mk

Share.