Почина сопругот на данската кралица Маргрете Втора

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Принцот Хенрик, сопруг на данската кралица Маргрете Втора, почина на 83 години, соопшти данскиот кралски дворец.

Принцот починал синоќа кусо време пред полноќ во сон, во дворецот Фреденсборг, околу 40 километри северно од Копенхаген. Кралицата и неговите двајца синови биле со него.

Принцот од минатиот месец се лекуваше од воспаление на белите дробови во болница во Копенхаген, но откако неговата сотојба се влоши, беше преместен во дворецот во Фреденсборг.

Share.