Премиерот на Ерменија поднесе оставка

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ерменскиот премиер Серж Сарксијан поднесе оставка по 11 дена протести организирани од опозицијата.

“Протестите на улиците се против моето владеење, го исполнувам вашето барање”, рече Сарксијан.

Сарксијан беше назначен за премиер минатиот вторник, по два последователни мандати како претседател.

Во неколкудневните масовни протести беа упасени повеќе од 230 демонстранти. Демонстрантите го обвинуваа 63 годишниот Саркисијан дека ја присвојува власта и дека сака да го смени Уставот за да си овзоможи премиерски мандат со зголемени овластувања, по 10 годишен претседателски мандат.

Share.