Приведен градоначалникот на општина Ново Село поради шверц на цигари

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Градоначалникот на општина Ново Село, Боро Стојчев синоќа е приведен од полицијата, објавија медиумите. Приведувањето го потврдиле од СВР Струмица со соопштение, пишува Фокус.

Во него се наведува дека синоќа во близина на село Бадилен, од страна на полициски службеници, се запрени две моторни возила натоварени со картонски кутии со цигари.

Министерството за внатрешни работи излезе со соопштение во кое се вели дека на 10/11.07.2018 година околу 19 часот од страна на полициски службеници при СВР Струмица во близина на с. Баделен општина Ново Село, запрени се две моторни возила натоварени со картонски кутии со цигари. Во едното возило имало 29 кутии со по 50 штеки и една кутија со 49 штеки цигари, а било управувано од страна на Б.С. (54), со сопатник Ј.С.(49) од с. Ново Коњарево. Во другото возило управувано од Г.С. (24) со совозач С.В (26)  од с. Ново Коњарево,биле натоварени 35 штеки цигари и една кутија со 49 штеки цигари и една штека со девет кутии.
При преземањата на потребните мерки и дејствија лишено од слобода е и лицето М.Т (52) од с.Самоилово, кој управувал моторцикл  марка „Hamachi“  без регистарски  таблици.
При превземање на мерки во обид за бегство  на второто возило, од страна на полициски службеници биле испукани два предупредувачки куршуми. Извршен е увид од страна на СВР Струмица во присуство на Јавен обвинител.
Лицата се лишени од слобода и задржани во СВР Струмица, а пронајдените кутии со цигари се одземени.  СВР-Струмица работи на целосно расчистување и документирање на случајот.

 

Share.