Променливо облачно време

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Променливо облачно со повеќе облачност наутро и во планинските региони. Претпладне во планинските делови на исток и особено на запад ќе има услови за краткотраен дожд. Во југозападните и јужните делови ветерот повремено ќе биде силен. Температурата од 11 до 19 степени.

Утре повторно ќе има врнежи кои ќе се поинтензивни на запад и потоа ќе се прошират кон север, а врнежите ќе се од снег понекаде во овие подрачја и на 1500 метри. Од ноќта кон четврток ќе има значително заладување поради што врнежите кои од ноќта ќе се прошират од запад кон исток при тоа ќе поминуваат од врнежи од дожд во врнежи од нег. Во четврток од ноќта и претпладне ќе има појава на замрзнат дожд на патиштата, а преку денот на југоистокот врнежите ќе се од дожд. Врнежи со помал интензитет се очекуваат и во петок кога ќе е најстудено и тие ќе се претежно од слаб снег.

Share.