Променливо облачно со повремени врнежи од дожд

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Денес ќе преовладува променливо облачно, на места со повремени врнежи од дожд, кои локално ќе бидат поројни и проследени со грмежи. Поинтензивни врнежи ќе има во западните делови на земјава.

Ќе дува умерен до засилен југоисточен ветер, кој на моменти ќе достигнува брзина до 70 км/час. УВ=6

Т-мин. од 7 до 16 а т-максимална 20 до 27 степени.

Во наредните денови следува период на променливо облачно и нестабилно време со локален краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Поизразена нестабилност се очекува в сабота.

Share.