Протести во Австралија против промената на името

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Македонците во Австралија излегоа на протести низ улиците во Перт, Мелбурн, Бризбејн и Сиднеј, во знак на поддршка и промовирање на нивните национални интереси, човекови права и право на самоопределување.

Тие ги прогласија за ,,непожелни личности“,  Зоран Заев, Никола Димитров и Радмила Шекеринска,  доколку го сменат името на Република Македонија.

Share.