Протест во Битола против законот за употреба на јазиците

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Битолчани денес точно напладне на плоштадот Магнолија се собраа  да го искажат својот револт против, како што рекоа , изгласувањето на законот за јазиците.

Присутните побараа од претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов, да не го потпишува указот.

Денеска се протестираше и пред Владата против Законот за употреба на јазиците.

Share.