Путин по четврти пат ќе биде инаугуриран за претседател на Русија

0
300

Претседателот на Русија Владимир Путин кој на претседателските избори во март доби 76 насто од гласовите денеска ќе биде инаугуриран по четврти пат. На инаугурацијата и претходеа демонстрации против Путин во саботата во Москва и во други градови на Русија, а кои се одржаа на повик на опозиционерот Алексеј Навални под паролата „Тој не е цар“. Тогаш беа приведени околу илјада и шестотини луѓе. За разлика од претходната инаугурација, Путин нема да мине по улиците во центарот на Москва, туку само од неговиот кабинет до големиот дворец во Кремљ каде што ќе положи заклетва. Потоа владата автоматски поднесува оставка, а Путин со указ именува мандатар за состав на нова влада.

slobodnaevropa.mk