Пучдемон уапсен во Германија

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Поранешниот каталонски претседател Карлoс Пучдемон е уапсен во Германија, јавуваат Би Би Си и Ројтерс. Германската полиција го задржала Пучдемон кога со автомобил поминувал од Данска во Германија, соопштува неговиот адвокат. По Пучдемон беше издадена потерница во Финска откако поранешниот претседател ја посети земјата за разговори со пратениците. Тој се враќаше во Белгија, каде што живее во самонаметнато прогонство. Пучдемон ја напушти Финска откако властите потврдиле дека од Шпанија добиле барање за екстрадиција.

Share.