Русија жали што ЕУ го повлекува својот претставник од земјата

0
406
epa06242065 Russian President Vladimir Putin (R) and the Head of the Representative Office of the European Union (EU) in Russia Markus Florian Ederer (L) attend a ceremony of presenting ambassador's credentials in the Kremlin in Moscow, Russia, 03 October 2017. Twenty ambassadors presented their credentials to the Russian President. EPA-EFE/ALEXEY NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL / POOL MANDATORY CREDIT

Кремљ изрази жалење за одлуката на ЕУ да го повлече својот претставник во Русија откако европскиот блок донесе заклучок оти е многу веројатно дека Москва е одговорна за труењето на поранешниот двоен агент во Англија.

Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков посочи дека жалат што одлуката е донесена врз основа на веројатност и осудата на ЕУ се базира врз тоа. Лидерите на ЕУ соопштија дека нема друго прифатливо објаснување освен дека Русија стои зад нападот со нервен гас на Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во градот Салсбери.