Русија ќе продолжи да го поддржува Асад

0
169
epa06569713 Russian Foreign Minister Sergey Lavrov delivers a speech during the High-Level Segment and third day of the 37th session of the Human Rights Council, at the European headquarters of the United Nations in Geneva, Switzerland, 28 February 2018. EPA-EFE/MARTIAL TREZZINI

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека неговата земја ќе продолжи да и помага на владата на сирискиот претседател Башар ал Асад со цел да ја порази, како што ја нарече терористичката закана.

Говорејќи пред Советот за човекови права на ОН во Женева тој упати критика до земјите кои не успеале јасно да ги осудат сите форми и манифестации на меѓународниот тероризам.

Коментарот на Лавров доаѓа во услови кога западните земји ја повика Русија да го искористи своето влијание врз Асад со цел да обезбеди 30 дневен прекин на огнот во земјата, како што е побарано во резолуцијата на Советот за безбедноста на ОН, усвоена на 24 февруари. Хуманитарната пауза во источниот дел на сирискиот регион Гута вчера стапи на сила, но имаше пријави за нови напади и продолжување на борбите.