Руски воен авион исчезнал во близина на брегот на Сирија

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Руски воен авион со екипаж од 14 члена исчезнал над Средоземно море. Според Си Ен Ен, можно е авионот да бил соборен од сириската противвоздушна одбрана.

Руското министерство за одбрана соопшти денеска дека авион од типот Ил 20 исчезнал од радарите во исто време кога израелски борбени авиони од типот Ф 16 вршеле напади врз сириската провинција Латакија. Засега нема никаков коментар од страна на Израел.

 

Share.