Руски хеликоптер Ка-52 се урна во Сирија, двата пилоти загинаа

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Руски борбен хеликоптер камов Ка-52 се урна во Сирија, а двата пилоти загинаа, соопшти руското министерство за одбрана.

Во соопштението се наведува дека хеликоптерот се урнал „при рутински лет над источните региони на Сирија“. Телата на двата пилоти се најдени, пренесува ТАСС.

Според првичните информации, причината за падот на хеликоптерот би можела да биде техничка неисправност, се додава во соопштението на руското министерство.

mkd.mk

Share.