САД и ЕУ пред трговска војна

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Соединетите држави и Европската унија ја заострија реторика во врска со меѓусебните трговски односи, откако претседателот Доналд Трамп најави царини за еврпските производи. Брисел вели дека е подготвен на нови преговори, но не во услови на закани од Трамп.

„Гледајќи ги најновите одлуки на претседателот Трамп некој може дури и да помисли „со такви пријатели, на кој му се потребни непријатели“ Но, искрено кажано, Европа треба да биде благодарна на претседателот Трамп, бидејќи благодарение на него се ослободивме од сите илузии“.

По оваа изјава на претседателот на Европскиот совет Доналд Туск вчера следуваше одговор на претседателот Трамп.

Тој на состанокот во Вашингтон со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг наведе дека можат да го нарекуваат со секакви имиња, но оти Унијата „ужасно“ се однесувала во трговските односи со САД.

Share.