САД и сојузниците ја нападнаа Сирија

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Рано утрово САД, Велика Британија и Франција бомбардираа повеќе владини цели во Сирија, Нападите се насочени на локации каде наводно се произведува хемиско оружје. САД се подготвени овие напади да ги продолжат сѐ додека сирискиот режим не престане да користи хемиски отрови, рече во своето обраќање пред нацијата Доналд Трамп, претседателот на САД. Засега нема никаква воена реакција од Русија.

Нападите се одговор на сомневањата за хемиски напад во сирискиот град Дума минатата недела.

Експлозии го погодија главниот град Дамаск, како и две локации во близина на градот Хомс, соопшти Пентагон.

mkd.mk

Share.