САД и Јапонија го објавија нуклеарното разоружување на КНДР

0
190
WEST PALM BEACH, FL - APRIL 18: U.S. President Donald Trump and Japanese Prime Minister Shinzo Abe hold a news conference at Mar-a-Lago resort on April 18, 2018 in West Palm Beach, Florida. The two leaders are meeting for a multi-day working meeting where they are discussing world events. (Photo by Joe Raedle/Getty Images)

Претседателот на САД, Доналд Трамп и јапонскиот премиер Шинзо Абе се обединија околу тоа,  дека часот   е “императив” целосно да се запре производството на нуклеарно оружје и програмите за балистички проектили на Северна Кореја.

Ова беше објавено од страна на Белата куќа, цитиран од АФП.

Двајцата лидери ќе се состанат пред долгоочекуваниот самит со севернокорејскиот претседател Ким Јонг Ун, која е најавена  за 12 јуни во Сингапур, иако Трамп соопшти пред неколку дена дека ја поништил, а подоцна објави дека таа може и да се одржи како што е планирано.

Во неделата, американскиот тим започна разговори со севернокорејските официјални претставници за да подготви средба меѓу Трамп и Ким.

Јапонија, која е далеку од најтешката линија во споредба со соседите на Кина и Јужна Кореја, е погодена  од настаните и од она што го смета за неоправдано омекнување на тонот кон Пјонгјанг.

Абе и Трамп зборуваа по телефон еден ден откако американските и севернокорејските официјални претставници се состанаа да се подготват за самитот.

libertas.mk