САД: Тројца убиени во пукање во средно училиште

0
304

Најмалку три лица загинаа, а повеќе од 15 се ранети откако напаѓач отворил оган во средно училиште во американската сојузна држава Ново Мексико.

Според властите, потврдени се три жртви, од кои двајца се студенти, а еден е напаѓачот. Засега нема информации дали напаѓачот бил студент или посетител.

Истрагата сè уште е во тек. По нејзиното завршување се очекува да бидат познати причините за нападот.

Локалните медиуми јавуваат дека во училиштето каде што се случило пукањето, учат 1.000 ученици.

makfax.com.mk