САД, Франција и Британија за воена акција во Сирија

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека Франција ќе се залага за зачувување на „стабилноста“ во регионот, но нема да толерира „режими кои мислат дека сè им е дозволено“.

Во меѓувреме, британската влада и даде „зелено светло“ на премиерката Тереза Меј да и се приклучи на евентуалната воена акција на САД и Франција поради хемискиот напад во Сирија.

 

Share.