Самит на НАТО во Брисел за поправка на односите со САД

Лидерите на НАТО денеска го одржуваат својот прв самит со американскиот претседател Џо Бајден со цел да ги поправат трансатлантските врски, откако неговиот претходник Доналд Трамп изјави дека западниот воен сојуз е „застарен“. Бајден се очекува повторно да ја истакне американската посветеност за колективна одбрана на 30-те сојузници во НАТО откако Трамп ја доведе во прашање нејзината важност и предложи во 2018 година Вашингтон да го повлече своето членство. 30-те лидери исто така ќе се обидат да покажат дека политичките, воените, културните и економските врски на трансатлантскиот сојуз повторно се на цврсти терени по Трамп, но и откако францускиот претседател Емануел Макрон ја искажа својата фрустрација поради, како што рече, недостаток на стратешки размислување во НАТО.

Лидерите на НАТО ќе ги одобрат стратешките предлози, познати како НАТО 2030, од страна на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, за реформа на Алијансата. Тие вклучуваат: повеќе политички консултации во пост-студената војна, мултиполарен свет; ажуриран документ за мастер планирање и фокусирање врз новите технологии. Лидерите на НАТО ќе усвојат план за акција за климатски промени, кој ќе се обиде да ги направи воените сили неутрализирани до јаглен до 2050 година и да подготват војници за дејствување во екстремни средини. Премиерот Зоран Заев на неговиот фејсбук профил напиша дека во Брисел се одржува првиот Самит на НАТО на кој Северна Македонија учествува како полноправна членка.

slobodnaevropa.mk

Сподели