Самоубиствен бомбашки напад во Авганистан

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Авганистанските власти соопштија дека во самоубиствен бомбашки напад во шиитски регион во Кабул загинале најмалку 7 лица, а 7 биле повредени. Меѓу жртвите има и еден припадник на безбедносните сили.

Нападот се случил во близина на местото каде се одржувал собир по повод одбележување на 23 годишнината од смртта на Али Мазари, поранешен истакнат лидер на етничката заедница Хазара кој беше убиен од талбанците.

Share.