Силен земјотрес го погоди Иран

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Земјотрес со сила од 5,9 степени го погоди северозападниот дел на Иран при што загинаа најмалку три лица.

Според првичните извештаи, најмалку 20 други биле повредени. Властите објавија дека изобилните дождови во областа ги попречуваат напорите за спасување.

Американскиот геолошки прегледво врска со овој земјотрес издаде предупредување во кое се вели дека станува збор за катастрофа со многу жртви.

Share.