Скрипал првиот контакт со нервниот агенс го имал дома, тврди Скотланд јард

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Поранешниот двоен руско-британски шпион 66-годишниот Сергеј Сркипал и неговата 33-годишна ќерка Јулија кои на 4-ти март биле затриени со нервен агенс, го имале првиот контакт со отровот во својот дом во Велика Британија, соопшти во средата вечерта британската полиција.

Пред две седмици британската полиција објави дека верува оти нервниот агенс бил наводно ставен во багажот на Јулија Скрипал на лет од Москва, но подоцна оваа информација не се појави повеќе во медиумите.

Share.