Ставре Јада истрча до 99. место за ЗОИ во Пјонгчанг

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ставре Јада го освои 99.место во крос-кантри трката на 15 километри на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Златото на оваа трка му припадна на Швајцарецот Дарио Колоња, кој стана првиот крос-кантри скијач кој освоил три златни медали во оваа дисциплина. Јада малку го поправи впечатокот во својот вто настап на ЗОИ во Пјонгчанг. Откако во спринтот на 1,4 километри беше последен од оние кои стигнаа на целта, во трката на 15 километри тој заврши на 99.место.

Траката ја стратуваа 119 скијачи, а на целта пристигнаа 114. Јада оствари време 42:14.4 минути што му беше доволно за 99. позиција.

Share.