Столтенберг брифиран од Коѕијас за името

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг  изјави дека НАТО го поздравува фактот што има разговори помеѓу Скопје и Атина во обид да се најде заеднички прифатливо решение за спорот со името, порача дека Никос Коѕиајс го брифирал за името. Порача дека штом Македонија го реши спорот ќе добие покана за членство.

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕија пак во изјава за државната МИА вели дека и на генералниот секретар на НАТО му порачал дека Скопје мора да прифати ерга омнес ако сака решение.

Share.