Судир на анархисти со грчката полиција во Солун

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Близу 2000 демонстранти од целиот Балкан,  се судрија со грчаката полиција за интервенции во Солун, на протестот против национализмот во регионот.

Полицијата користела солзавец и шок бомби за да ги растера демонстрантите. Анархистите се засолниле во внатрешноста на кампусот на Универзитетот во Солун.

Агенциите  наведува дека собирот на балканските анархисти е организиран бидејќи активисти на ултрадесницата во јануари запалиле простории на анархистичкиот колектив во Солун.

Share.