Тахир ел-Шам ја презедоа одговорноста за соборувањето на рускиот авион

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Тахир ел-Шам ја презедоа одговорноста за соборувањето на рускиот воен авион „Су-25“ во северниот дел на Сирија.

Тие дејствуваат заедно со Ал-Нусра Фронт и тврдат дека го собориле авионот со рачен ракетен фрлач. Во соопштението кое го испрати екстремистичката група се посочува дека нивните борци собориле авион над градот Саракеб.

По соборувањето на авионот, билото се катапултирал, но бил заробен и убиен од страна на екстремистите.

Како одговор на соборувањето на авионот, Русија изврши напад во кој уби 30 екстремисти.

a1on.mk

Share.