Трамп: Делегација на САД во Северна Кореја

0
164
epa06760142 Front view of the US and North Korea Peace Talks commemorative 'Challenge Coin' celebrating the possible upcoming talks in Singapore between US President Donald J. Trump and North Korean leader Kim Jong-Un which were revealed 21 May at the White House in Washington, DC, USA, 24 May 2018. US President Trump said on 24 May 2018, that the White House has cancelled a summit with North Korean leader Kim Jong-un scheduled for 12 June in Singapore. The coins which for approximately fifteen years have been designed and released , as in this case, by the White House Communications Agency which is a US military unit that handles worldwide communications support to the US President and his staff. EPA-EFE/STR

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека делегација на САД пристигнала во Северна Кореја за да се договори за неговата средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун. Трамп на Твитер напиша и дека „Северна Кореја има брилијантен потенцијал“ и оти „еден ден ќе биде голема економска и финансиска нација“. „Ким Џонг Ун се согласува со мене околу ова. Тоа и ќе се случи“, наведува Трамп. Тој во писмото од четвртокот го откажа неговиот состанок, планиран за 12 јуни во Сингапур, а во петокот соопшти дека самитот сепак би можело да биде одржан.

slobodnaevropa.mk