Трамп и Ким Јон Ун сепак ќе се сретнат на 12-ти јуни во Сингапур

0
199
People watch a TV screen showing file footage of U.S. President Donald Trump, right, and North Korean leader Kim Jong Un during a news program at the Seoul Railway Station in Seoul, South Korea, Saturday, May 26, 2018. South Korea on Saturday expressed cautious relief about the revived talks for a summit between President Donald Trump and North Korean leader Kim Jong Un following a whirlwind 24 hours that saw Trump canceling the highly-anticipated meeting before saying it's potentially back on. The letters read "if the summit does happen, will likely take place on June 12 in Singapore." (AP Photo/Lee Jin-man)

Претседателот на САД Доналд Трамп, веднаш по состанокот со севернокорејскиот официјален претставник Ким Јонг Чол, изјави дека средбата со Ким Јонг Ун ќе се случи на 12-ти овој месец, како што беше првично закажана.

По 80 минути долгиот состанок во Белата куќа, Трамп најави дека состанокот ќе биде почеток на процес, кој ќе опфаќа повеќе средби во иднина.

„Добар состанок денес, мислам дека ќе биде одличен почеток“, нагласи Трамп.

Пред само една недела, состанокот со севернокорејскиот лидер беше неизвесен, бидејќи претседателот најави дека ќе го откаже, поради острата реторика од Северна Кореја, велејќи дека никогаш нема да се согласи на денуклеаризација на Корејскиот Полуостров.

Денешната средба со Ким Јонг Чол беше значајна, бидејќи се случи по 18 години пауза. Ким Јонг Чол му предаде на Трамп писмо од севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун, за кое Трамп рече дека е многу интересно.

mk.voanews.com