Трамп: Подготвен сум за самитот во Сингапур

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Говорејќи пред новинарите во Белата Куќа каде го прими јапонскиот премиер Шинзо Абе, Трамп изјави дека самитот е подготвен, но дека темата може да се промени. Абе истакна дека се надева оти самитот ќе донесе големи промени во североисточна Азија.

Американскиот претседател повтори дека Пјонгјанг мора да се откаже од нуклеарното оружје или САД пак би можеле да воведат нови санкии ако биде потребно.

„Тие мораат да се денуклеаризираат или санкциите ќе бидат построги“, изјави американскиот претседател истакнувајќи дека е добро подготвен за самитот и дека се надева дека нема да треба дополнителна подготовка зошто се работи само за волјата и желбата да се направи нешто.

Share.