Трамп ја откажа посетата на Велика Британија

0
220

Американскиот претседател Доналд Трамп ја откажа посетата на Велика Британија што требаше да се оствари во следниот месец.

За време на посетата, Трамп требаше да ја отвори новата Амбасада на САД во Лондон.

„Причината поради која ја откажав посетата во Лондон е дека јас не го поддржувам решението на администрацијата на Барак Обама да ја продаде за „ситни пари“ една од најдобрите амбасади, која веројатно е на најдобра локација, само за да се изгради нова во Лондон, во оддалечен реон за 1,2 милијарди долари. Лоша зделка. Нема да ја пресечам лентата“, коментираше Трамп на Твитер.

Според „Гардијан“, Трамп ја откажал посетата поради стравување од масовни протести.

a1on.mk